top of page

Den číslo 1: Začátek naší dobrodružné cesty!

A je to tady! Vítejte na začátku naší výzvy bez cukru! První den je vždy nabitý očekáváním a nadšením. Máte plnou hlavu motivace a toužíte po pozitivních změnách ve svém životě. A to je skvělé, protože jste udělali první krok k zdravějšímu a šťastnějšímu já.


O co v této výzvě jde?

Tuto výzvu jsem připravila proto, abychom prozkoumali, jak se náš život může změnit, když přijmeme výzvu vynechat cukr. Cukr má velký vliv na naše tělo i mysl, a my chceme zjistit, jaké pozitivní změny můžeme dosáhnout, když ho vyloučíme ze své stravy.

Měli byste se vůbec zbavovat?


 1. Zdraví: Cukr může mít vážné důsledky pro naše zdraví. Jeho nadměrná konzumace byla spojena s mnoha zdravotními problémy, včetně obezity, cukrovky, srdečních onemocnění a zubního kazu.

 2. Stálost energie: Cukr často způsobuje rychlé stoupání hladiny cukru v krvi, což následně vede ke strmému poklesu energie a chuti k jídlu. Tímto cyklem neustálého hladovění a konzumace kalorií můžeme snadno narušit naši stravovací rovnováhu.

 3. Závislost: Závislost na cukru je reálný problém. Mnoho lidí bojuje s touto závislostí, což může být velmi obtížné překonat. Vyřazením cukru z naší stravy můžeme pomoci zlomit tento vzorec a získat zpět kontrolu nad našimi stravovacími návyky.

 4. Stabilita nálady: Vysoký příjem cukru může způsobit kolísání hladiny cukru v krvi, což má vliv na naši náladu a emoční stabilitu. Vynecháním cukru můžeme dosáhnout psychické pohody a stabilního duševního stavu.


Pořád ještě nejste přesvědčeni?


 • Obezita: Nadměrná konzumace cukru může přispět k nárůstu hmotnosti a vývoji obezity.

 • Cukrovka: Cukr může zatěžovat inzulínovou odezvu našeho těla, což zvyšuje riziko cukrovky.

 • Zubní kaz: Bakterie v ústech se živí cukrem, což může vést k rozvoji zubního kazu.

 • Srdce: Přílišná konzumace cukru může zvýšit riziko srdečních chorob.

 • Játra: Nadměrný cukr může poškodit játra a přispět k onemocnění jater.

 • Kognitivní funkce: Studie ukazují, že nadměrný cukr může ovlivňovat naše kognitivní funkce a koncentraci


Tak jdeme začít omezovat!

Vynechání cukru z naší stravy spočívá ve snížení sacharidů, a to zejména fruktózy, která se tradičně vyskytovala pouze v ovoci, zelenině a medu. Dnes je fruktóza obsažena ve většině potravin a nápojů. Tento životní styl je založen na kvalitních, čerstvých potravinách, ideálně v bio kvalitě, z lokálních farem nebo z vlastní zahrádky. Jde o dlouhodobě udržitelný životní styl vhodný pro celou rodinu.


V dnešním světě plném chemie, vysoce průmyslově zpracovaných potravin a znečištěného prostředí stále více lidí hledá cestu, jak zlepšit své zdraví, zhubnout a jednoduše se cítit lépe. Základem našich 22 dní bude vyřadit všechny vysoce zpracované potraviny ze svého jídelníčku. Vynecháte pečivo, těstoviny a všechny produkty vyrobené z mouky. Omezte konzumaci ostatních obilovin, a to i těch bezlepkových, jako je rýže, jáhly, quinoa a pohanka. Vyřaďte všechny potraviny obsahující rafinovaný cukr a všechny jeho varianty. Umělá sladidla ani alternativní druhy sladidel zde nemají místo. Ovoce s vysokým obsahem fruktózy nahraďte nízkofruktózovými druhy, jako jsou jahody, maliny, borůvky, ostružiny a další. Ultrapasterované, nekvalitní mléčné výrobky ani nízkotučné produkty, ať už mléčné nebo nemléčné, nekvalitní uzeniny ani produkty ze sóji nemají v této výzvě své místo.


Cukr je vysoce návykový. Věděli jste, že dokonce osmkrát více než kokain? Cukr také krmí kvasinky a další patogenní organismy, které pak poškozují náš mikrobiom, a zároveň, ať už přímo, či nepřímo, podporuje zánětlivé procesy v našem těle. O tom si ve výzvě určitě řekneme víc následující dny. Cukr neobsahuje žádné esenciální živiny, pouze prázdné kalorie, a je také důvodem celosvětového problému s obezitou. Cukr je považován za jeden z rizikových faktorů pro vznik rakoviny. Jestli jsou všechny cukry stejné, to si povíme podrobněji v následujících dnech.


Die-off - Co to je a jak mu čelit?

První den může být snadný pro některé z vás, ale v následujících dnech se může také objevit něco nazývané jako "die-off", což je detoxikační reakce vašeho těla na odvykání od cukru. Může to zahrnovat bolesti hlavy, nevolnost, únavu, nebo jiné nepříjemné příznaky.


Jak mu čelit?

 • Sůl: Proti bolesti hlavy, únavě a bolestem nohou vám může pomoci solný roztok nebo přisolit vývar.

 • Pitný režim: Dostatečný pitný režim s minerální vodou nebo Vincentkou může pomoci ulevit od příznaků die-off. Malá sklenička denně může udělat zázraky.

 • Je vám špatně? Někdy pomůže i malé jídlo nebo teplý čaj s trochou medu. Fat bomby, které obsahují tuk a trochu sladkosti, mohou zpomalit kolísání hladiny cukru v těle. Určitě doporučuji, si je na začátek výzvy připravit.

 • Nepřetěžujte se sportem: Pokud cvičíte, počítejte s tím, že výkony mohou v prvním týdnu klesnout. Volte lehčí tréninky, které nezatíží tělo příliš.


První dny jsou klíčové! V těchto prvních dnech se zaměřte na sytá jídla. Je důležité nezanedbávat tělo, protože přechází na získávání energie z tuků místo sacharidů. Nelekněte se, pokud budete mít hlad, klidně na začátku jezte častěji a jezte do sytosti. Tělo si teprve zvyká na nový režim stravování.


Co k snídani? Vyzkoušejte nějaká vajíčka, je mnoho způsobů, jak je připravit. Doporučuji k snídani přidat i hrnek čistého vývaru.


Další rady:

 • Nepřetěžujte se: I když jste plni energie a motivace, v prvních dnech výzvy nepřetěžujte své tělo. Volte lehčí tréninky a nezapomeňte na dostatečný odpočinek.

 • Pravidelné jídlo: V prvních dnech je důležité pravidelně jíst a dodat tělu dostatek živin. Nezanedbávejte snídani, oběd, a večeři. Můžete si také připravit svačiny, i přes to, že je za normálních okolností nepotřebujete, abyste měli zdravé alternativy na dosah ruky.

 • Dostatek spánku: Kvalitní spánek je klíčový pro úspěch výzvy. Snažte se dostat alespoň 7-8 hodin spánku každou noc. V následujících dnech se na něj mrkneme podrobněji.


 

Pamatujte, že jsem tu pro vás! Sdílejte své zkušenosti, otázky a úspěchy v komentářích na facebooku. Jsme tu společně, navzájem, abychom se podpořili a pomohli si na cestě k lepšímu zdraví a pohodě.


A pokud se chcete podívat na některé recepty:


 • Recept na pečivo, protože vím, že někomu může dost chybět na začátku této výzvy, a proto jsem vám ho už včera slíbila, najdete zdeTakže, nechte svou motivaci zářit a těším se na první den naší výzvy a hlavně na vaše pocity! 🌟

Pište, komentujte, posílejte foto co máte dobrého a už konečně dnes se do toho opřeme 🙌


Krásný den všem,

Renča45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ingredience Těsto 1 šálek mletých vlašských ořechů nebo mandlí 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce medu 1 lžička vanilkového extraktu Špetka soli Náplň 2 šálky tvarohu Med dle chuti 2 velká vajíčka 1 lži

bottom of page