top of page

Den číslo 13: Etikety na potravinách

Jsme za půlkou výzvy, je to vůbec možný? Vydržte!!! Jakmile bude fruktóza z těla pryč, tělo si pak samo řekne, kolik ovoce budete potřebovat konzumovat. Nebo jestli se spokojíte se zeleninou. V ovoci nejsou žádné jiné vitaminy, než v zelenině, takže zelenina by pro nás měl být vždy základ a ovoce bychom měli brát opravdu jen jako dezert. Díky tomu se nebudete přejídat. Vaše tělo totiž stále hledá rovnováhu a když mu v tom nebudete bránit, tak ji najde 🤍


Dneska si řekneme něco o etiketách na potravinách a zítra vám sem hodím přímo příklad, co můžete z etikety vyčíst. Nicméně, tohle je takový tahák, ale stejně platí, že když budete kupovat jednoduché, základní a skutečné potraviny, tak nepotřebujete číst etikety na potravinách..

  

Etikety na potravinách

Vybírejte potraviny s rozumem podle toho, kolik co obsahuje cukru. Údaj o cukrech zahrnuje všechny druhy cukrů a nerozlišuje mezi nimi ty, které obsahují fruktózu. Různé cukry přitom obsahují její různý poměr.


Například běžný bílý cukr je tvořen z 50 % glukózou a 50 % fruktózou, kdežto mléčný cukr se jmenuje laktóza a neobsahuje žádnou fruktózu.


Také není vhodné žádné sušené ovoce ani zelenina. Při sušení se cukr koncentruje a to vede k tomu, že každé sousto je kalorická bomba. Proto bychom se měli snažit všechno sušené ovoce vyřadit a to i to, které řadíme k nesladkým potravinám.


Pokud etiketa se složením výrobku neobsahuje údaj o obsahu cukru (například v cizích zemích) “ve 100 g / 100 ml výrobku”, je obtížné odhadnout, kolik cukru přesně konzumujeme. Nicméně v Evropě je tento údaj na obalu povinný.


Můžete se inspirovat některými vychytávkami, které se osvědčili mně:


  • Je-li cukr uveden na prvním nebo druhém místě, pak je ho tam pořádná dávka. Na etiketách jsou obsažené složky řazeny většinou podle množství.


  • Podívejte se v seznamu také po dalších cukrech: kukuřičný sirup, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, odpařovaná třtinová šťáva, agávový sirup, ovocná dřeň, ovocná složka, ovocná šťáva nebo koncentrát, melasa, amyláza, glukózový sirup, čirokový sirup a všechny -ózy (sacharóza, galaktóza, maltóza, tj.sladový cukr, dextróza, tj. hroznový cukr, atd..), med, javorový sirup. Sirup z celozrnné rýže je v pořádku.


  • U mléčných výrobků bude jako první uvedena laktóza (nebo fruktóza) - prvních 11 g cukru na hrnek neboli 4,7 g na 100 g. Všechno nad je přidaný cukr.


  • Pijte nápoje, které neobsahují cukr. Nápoje totiž obsahují obrovské množství cukru, například běžná plechovka coly (0,33 l) obsahuje 10 lžiček cukru.


 

Další ze série receptů, které jsou za pár minut hotové.


  • Mleté maso s rajčaty a cuketou - miluju tyhle jídla, kam se schová tolik zeleniny


Těším se na Vaše zprávy! Mějte krásný víkend a budu moc ráda, pokud máte chuť probrat nějaké téma, tak mi ho klíďo písněte a mrkneme na něj 🤍 R.

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ingredience Těsto 1 šálek mletých vlašských ořechů nebo mandlí 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce medu 1 lžička vanilkového extraktu Špetka soli Náplň 2 šálky tvarohu Med dle chuti 2 velká vajíčka 1 lži

bottom of page