top of page

Den číslo 6: Prospěšné účinky fermentovaných potravin na trávení, imunitu a zdraví

Krásné sobotní ráno všem!


Dnes budeme pokračovat v tématu fermentovaných potravin, které mají mnoho prospěšných účinků na naše tělo, zejména na trávení a imunitu. Navíc, podělím se s vámi o důležité informace týkající se vztahu mezi hmotností, trávením a mikrobiotou střevního traktu.

Trávení a imunita: vše začíná ve střevě

Střevo je klíčovým orgánem, kde začíná proces trávení a vstřebávání živin. Zajímavým faktem je, že naše zdraví, včetně imunity, začíná právě ve střevě. Správně osídlená střevní mikrobiota, což jsou bakterie, viry, houby, prvoci a plísně, které tam žijí, hraje klíčovou roli v našem zdraví.


Pokud máme zdravou střevní mikrobiotu, dochází k pozitivní interakci s naším imunitním systémem.

Společně chrání střevní bariéru, která by u zdravého jedince měla být nepropustná pro škodlivé látky. Avšak, v případě zánětlivých stavů a dysbiózy, což je nerovnováha mikrobioty, může integrita střevní bariéry být narušena, vytvářejí se tzv. "mikrodíry," a toto onemocnění je známo jako "leaky gut." Tato porucha umožňuje pronikání bakteriálních částí do těla a spouští zánětlivé stavy.


Střevo jako druhý mozek

Střevo má také úzký vztah s naším mozkem. Někdy se dokonce střevu přezdívá "druhý mozek." To proto, že střevo je obklopeno velkým množstvím nervových vláken, a tak dochází k intenzivní komunikaci mezi střevem a mozkem. Tato komunikace je tak intenzivní, že 90% signálů směřuje ze střeva do mozku a pouze 10% z mozku do střeva. To ukazuje, jak důležité je zdraví střev pro naše celkové zdraví a i naši psychickou pohodu.


Vliv stravy na střevní mikrobiotu

Je zřejmé, že to, co jíme, má vliv na naši střevní mikrobiotu. Již Hippokratés řekl, že "všechny nemoci začínají ve střevě." Naše stravovací návyky a výživa jsou základem pro péči o zdravou mikrobiotu ve střevě. Strava bohatá na vlákninu, ovoce, zeleninu, luštěniny a rostlinné tuky podporuje růst prospěšných bakterií. Zároveň je důležité minimalizovat příjem průmyslově zpracovaných sacharidů, které způsobují záněty a ohrožují imunitu.


Hippokratés: "Všechny nemoci začínají ve střevě."

Fermentované potraviny a diverzita mikrobioty

Fermentované potraviny jsou vynikajícím způsobem, jak podpořit zdravou střevní mikrobiotu. Tyto potraviny obsahují probiotika, což jsou prospěšné živé bakterie a kvasinky. Pravidelná konzumace fermentovaných potravin, jako je jogurt, kefír, kimchi, kombucha a další, může pomoci udržet bohatou a rozmanitou mikrobiotu. Důležité je volit kvalitní a neosolené nebo neslazené varianty, nejlépe však ty domácí.


Jak posílit diverzitu mikrobioty


Kromě stravy existuje několik dalších způsobů, jak podpořit diverzitu mikrobioty a posílit imunitu:


  • Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na střevní mikrobiotu. Udržuje svaly aktivní a tím podporuje uvolňování dalších důležitých prospěšných látek pro naše zdraví.

  • Kvalitní spánek: Důkladný spánek je klíčem k regeneraci těla a mozku.

  • Meditace a redukce stresu: Techniky jako jóga a meditace mohou snižovat stres, což je faktor, který ovlivňuje mikrobiotu negativním směrem.


Celkově je péče o střevní mikrobiotu a zdravý trávicí systém klíčová pro udržení silné imunity a prevenci nemocí. Jak říká staré přísloví, "Jsme to, co jíme," a to se týká nejen našeho těla, ale především naší střevní mikrobioty.


 
Takže neváhejte a začněte s fermentací už teď a pečujte o své mikroorganismy, které hrají klíčovou roli při udržování vašeho zdraví. Vaše tělo a imunita vám za to poděkují. 🌱

Mrkněte na dnešní recept na syté krekry. Když jsme se včera bavily o občerstvení na cesty, tak tohle je první tip.


Přeji vám krásnou sobotu plnou zdraví a energie a nezapomeňte víkend využít k nějakému příjemnému pohybu, třeba jako je vycházka do přírody. ☀️


21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ingredience Těsto 1 šálek mletých vlašských ořechů nebo mandlí 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce medu 1 lžička vanilkového extraktu Špetka soli Náplň 2 šálky tvarohu Med dle chuti 2 velká vajíčka 1 lži

bottom of page