top of page

Je snídaně opravdu nejdůležitějším jídlem dne?

Snídat či nesnídat..

Podle nejnovějších studií víme, že oba přístupy mohou prospívat. Každý jsme jiný a každému prospívá něco jiného.


Nové studie vyvracejí tvrzení, že pro zlepšení vašeho zdravotního stavu a optimalizaci váhy je důležité jíst pravidelně a to každé 2-3 hodiny, tedy jíst v průběhu celého dne. Daleko vhodnější je časové rozmezí pro příjem jídla časově omezit, což nazýváme přerušovaný půst neboli intermittent fasting a toho můžeme dosáhnut právě vynecháním snídaně.

Když se podíváme do minulosti, bývaly doby, kdy se běžně jedlo pouze 1x denně. Lovec až odpoledne nebo večer snědl co přes den ulovil. S příchodem zemědělské revoluce se začalo jíst 2x denně a to před odchodem na pole a odpoledne po návratu.


Když jsme na pole přestali chodit a zavřeli se do kanceláří, tak jsme začali jíst 5x denně, neboli většina z nás také nepřetržitě v průběhu celého dne. Máme dojem, že stále musíme něco uzobávat, jídlo už dnes vidíme na každém kroku. Vlastně už zase jíme jen jednou denně, ale celodenně. Náš životní styl se radikálně změnil. Myslím, že většina populace není schopna nachodit více než dva a půl tisíce kroků denně, přičemž doporučené množství je alepoň deset tisíc kroků denně.

Málo se hýbeme, příliš se stresujeme, neodpočíváme, ale energii přijímáme jako kdybychom chodili na dřevo denně.


Jíst pětkrát denně je zcela nepřirozené. Nevýhodou častějšího jídla je přetěžování trávení a slinivky břišní, protože naše tělo je zvyklé jíst méně často.


My zpravidla snídáme s rodinou o víkendu. To je takový náš oblíbený rituál. Ale ve všední dny nejčastěji dodržuji přerušovaný půst 👉https://www.rencastehlikova.cz/post/přerušovaný-půst-intermittent-fasting

Vyhovuje mi to tak i časově. Ráno nejdříve obstarám děti, odvozím je do školek a první jídlo si dávám kolem 10 hodiny, někdy ho posunu klidně až na 11 hodinu a také je to v pořádku. Zatímco o víkendu se nikam nespěchá a máme čas si společnou snídani užít.


Vynechání snídaně se ovšem nehodí pro každého. Nehodí se například pro jedince, kteří trpí podváhou, také v těhotenství, při kojení, pro nemocné, kteří ze zdravotních důvodů potřebují jídlo rozložit do více malých porcí v průběhu dne, nebo pro děti ve vývoji, ti mají menší kapacitu žaludku a potřebují jíst častěji. S věkem se intervaly mezi jídly prodlužují.


Pokud se ráno probouzíte hladoví a máte sklony k tomu, se během dne přejídat, tak snídejte. Ale pokud nemáte po probuzení hlad a na jídlo ani pomyšlení, tak klidně snídani posuňte na pozdější hodinu.


Vynechání snídaně neboli celkově přerušovaný půst může být prospěšný u případů jako je:

  • prevence

  • cukrovka II. typu

  • redukce váhy

  • podpora tvorby energie

  • Alzheimerova choroba

  • zpomalení stárnutí organismu

Vyzkoušejte snídani alespoň trochu posunout na později a prodloužit tím přirozené noční hladovění. V této době tělo efektivně spaluje uložené tuky. Je dobré naučit se vnímat své tělo a své skutečné potřeby. To znamená - jezte, když máte hlad! Není potřeba počítat kalorie. Jezte skutečné potraviny, jezte do polosyta a rozhodně se jídlem nestresujte.


Pokud potřebujete pomoci správně nastavit Vaše stravovací návyky, neváhejte se mi ozvat, ráda Vás vše naučím.


Udržitelná cesta je porozumět svému tělu, svým individuálním potřebám a naučit se správně jíst. Protože jediné, co potřebujeme úplně všichni, je jíst skutečné potraviny 🤍


48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page