top of page

Den číslo 18: Kvasinka

Pojďme se dnes společně podívat na zajímavé téma týkající se kvasinek a jejich role v našem střevě. Kvasinka, která je přítomná i ve zdravém střevě, může být při správné rovnováze prospěšná a neškodná. Naopak, pokus o její eliminaci může vést k nesprávným představám a zbytečným obtížím. Přečtěme si, proč se snažit kvasinku zabít nemusí být ten správný přístup, a co můžeme udělat pro to, abychom udrželi zdravou rovnováhu v našem těle.

Kvasinka je přítomná i ve zdravém střevě, za normálních okolností není patogenní a pod kontrolou benefiční flory je dokonce prospěšná. To je velmi důležitá informace, na kterou většina lidí zapomíná, když se snaží kvasinku eliminovat. A to je důvod proč se to nedaří. Je to totiž nesmyslný cíl léčby. Kvasinku potřebujeme a je nesmysl se jí snažit zabít.


Přemnožená kvasinka je samozřejmě problém, ale tato diagnóza je dost často používaná všemi možnými léčiteli a terapeuty, kteří vám pak nabízejí zaručené doplňky a přípravky, aby se kvasinka zabila. Kvasinka vlastně může za většinu, lidé se také často sami diagnostikují a drží eliminační a protikvasinkové diety a diví se, že se jim nedaří kvasinky zbavit.


Znovu opakuji, pokud je váš cíl se kvasinky zbavit, je váš cíl prakticky nedosažitelný a budete se velmi dlouho trápit!


Jediné jak se kvasinky "zbavíte" je zahojením střeva, posílením benefiční flory a ta se následně postará o to, aby byla kvasinka hodná a nedělala v těle neplechu! Přemnožená kvasinka je pouze následek nevyvážené střevní flory!

Co může kvasinku způsobit?

Nejčastěji je to užívání antibiotik, hormonální antikoncepce, dlouhodobý stres, ale také parfémy a jiné chemické látky používané v osobní hygieně, aviváž a mnoho dalších faktorů, které oslabují lidský mikrobiom.


Přemnožená kvasinka se může projevit různými způsoby, jako jsou třeba chronické průjmy, neschopnost přibrat, časté záněty dutin a chronická rýma, časté gynekologické záněty, časté záněty močových cest, ekzém a jiné kožní projevy, plíseň na nehtech, svědění uší, lupy ve vlasech a mnoho jiných projevů. Každý z těchto projevů však může mít i jiné příčiny.


Pokud se tedy chcete kvasinky zbavit, nebo lépe řečeno ji dostat pod kontrolu, a zbavit se jejích nepříjemných projevů, je nutné neřešit jen stravu, ale nastolit změnu celého životního stylu.


Strava, spánek, stres, netoxická domácnost, voda...


Pokud je kvasinka rozjetá, tak se připravte že to bude trvat minimálně 6 měsíců, dostat ji pod kontrolu. Kvasinka je velmi všestranná, vytrvalá a dokáže přežít i bez cukru. Proto často lidé drží protikvasinkovou dietu a kvasinka se stejně vrací! Problém protikvasinkové diety je totiž ten, že sice eliminuje cukr, ale také eliminuje potraviny, které vám pomáhají střevo hojit. Bez hojení střeva a obnovení benefiční flory se bude kvasinka stále vracet!


Jak tedy poskládat stravu?

V podstatě velmi podobně jako zde ve výzvě. Až tedy na malé úpravy.

Základ by měl tvořit vývar, zdravé tuky, bílkoviny a sacharidy. Není důvod se bát nechat ve stravě mrkev a jiné sladké druhy zeleniny, které jsou v klasické proti kvasinkové dietě zakázané. Nepřehánět to s pečenými chleby z ořechů!


Co je ale velmi důležité k hojení střeva jsou probiotika - tedy fermenty a mléčné fermentované produkty. Tyto dvě skupiny se opět v klasické protikvasinkové dietě vynechávají. A to je hlavní nesmysl této diety!


Fermentované šťávy ze zelí a řepný kvas jsou v léčbě kvasinky zásadní! Je však velmi nutné začínat velmi pomalu, klidně i po kapičkách, protože pokud máte opravdu přemnoženou kvasinku, tak se jí nasazení fermentů nebude líbit a způsobí silný die-off. Tento die-off si lidé často spletou s projevy kvasinky, a pak jsou přesvědčeni, že jim fermenty nedělají dobře, protože zhoršují kvasinku. Jenže bez die-off se kvasinky nikdy nezbavíte!


Stejně tak jsou v boji s kvasinkou velmi důležité mléčné fermenty. Ty ale musí být pouze domácí, 24 hodin fermentované, aby v nich nebyla laktóza! To je velmi důležité!


Opět je velmi důležité začínat extrémně pomalu, nejprve jogurt, pak kysaná smetana připravená jogurtovou kulturou, poté kefír z tibetské houby a nakonec kysaná smetana z tibetské houby. Tyto mléčné produkty určitě způsobí nepříjemný die-off, specificky, když zavedete kefír z tibetské houby, protože je velmi bohatý na prospěšné kvasinky rodu S. Boulardii a dle některých studií jich obsahuje až 7 kmenů. Což nikde jinde nenajdete, a proto je kefír esenciální k léčbě kvasinkových infekcí.


Vyhýbejte se zbytečné vláknině jako je inulin, psylium a také škrobům (brambory, batáty, rýže atd.) dalším, které mohou patologickou kvasinku krmit.


Z ovoce chcete jíst pouze bobule, zelená jablka - tak jako ve výzvě. Nemusíte se bát občas ani malinkého množství medu, med má mnoho antibiotických, antivirových a antifungálních schopností a pokud ho nesníte kilo týdně, nijak vám v léčbě neuškodí.


Vyhýbejte se však umělým sladidlům, některé totiž taky kvasince chutnají!


A překvapivě není také dobré být v ketóze, protože kvasinka je, jak jsem psala výše velmi přizpůsobivá a často se ketóze přizpůsobí!


Ideální je tedy opravdové jídlo, vyvážené živiny, probiotika a čas!

 

Závěrem bych ráda zdůraznila, že jsem tu pro vás v celém průběhu této výzvy a nejenom. Pokud máte nějaký problém nebo potřebujete něco probrat, neváhejte mi napsat do SZ. Ráda vám pomohu a poskytnu podporu 🤍

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ingredience Těsto 1 šálek mletých vlašských ořechů nebo mandlí 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce medu 1 lžička vanilkového extraktu Špetka soli Náplň 2 šálky tvarohu Med dle chuti 2 velká vajíčka 1 lži

bottom of page