top of page

Den číslo 5: Mikrobiom a stravování bez cukru


Dobré ráno!


Mám pro vás skvělou zprávu! Po několika dnech bez cukru by vaše touha po sladkostech měla začít postupně klesat. Pokud narazíte na nějaké obtíže, neváhejte mi napsat. Ráda vám poradím. Držím vám palce a těším se na vaše úspěchy!


A jak jsem již naznačila, dnes se zaměříme na mé jedno z nejoblíbenějších témat: mikrobiom.


Mikrobiom a stravování bez cukru

Mikrobiom představuje komunitu mikroorganismů, která sídlí v našem trávicím systému a hraje klíčovou úlohu v našem celkovém zdraví. Tyto mikroorganismy mají za úkol pomáhat nám trávit potravu, vytvářet důležité vitamíny a další látky a zajišťovat posílení našeho imunitního systému. Nicméně, né všechny mikroorganismy jsou pro nás prospěšné.


Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících mikrobiom je náš jídelníček. Zvláště konzumace cukru a dalších rafinovaných sacharidů může narušit rovnováhu mezi prospěšnými a potenciálně škodlivými mikroorganismy v našem trávicím traktu. Přílišný příjem cukru může podporovat nadměrný růst nežádoucích mikrobů, což může negativně ovlivnit proces trávení, naši náladu a celkové zdraví.


Stravování bez cukru může přispět k udržení rovnováhy v našem mikrobiomu a podpořit růst prospěšných mikrobů.

Chcete-li zlepšit zdraví svého mikrobiomu a celkově se cítit lépe, můžete zvážit následující:


  1. Snížení příjmu cukru a dalších rafinovaných sacharidů: Zkuste i po skončení výzvy nahradit sladké nápoje a dezerty ovocem, zeleninou a celozrnnými produkty. Omezte konzumaci rafinovaného cukru, který narušuje rovnováhu mikrobiomu.

  2. Konzumace potravin bohatých na vlákninu: Vláknina je klíčová pro udržení zdravých mikrobů v trávicím traktu a podporuje trávení. Jíst ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a luštěniny pomáhá zlepšit stav mikrobiomu.

  3. Přidání probiotik do stravy: Probiotika jsou živé bakterie prospěšné pro mikrobiom. Můžete je najít v jogurtu, kefírovém mléku,kvašených potravinách jako kimchi nebo kombucha.

  4. Vyhýbání se umělým sladidlům a přídatným látkám: Umělá sladidla a přidané látky často nalezneme v průmyslově zpracovaných potravinách, jako jsou sladkosti, limonády, džusy a další nápoje. Tyto látky negativně ovlivňují mikrobiom a celkové zdraví. Rozhodně nechat vyřazené i po výzvě. Vůbec je nepotřebujeme!

  5. Čtení etiket potravin: Je důležité si pečlivě číst etikety potravin a vybírat ty, které obsahují co nejméně přidaných látek. Preferujte potraviny bohaté na vlákninu a živiny, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny.


Vyhýbání se umělým sladidlům a přidaným látkám je zásadním krokem směrem k zlepšení mikrobiomu a dosažení celkového zdraví.

 

Takže dnešní téma – kdo pravidelně fermentuje? A ti kdo teprve začínají.. už jste někdo vyzkoušel některé z těch fermentů, které jsem vám před začátkem výzvy posílala?


Dneskaj jsem vám vložila recepty dva: jeden tématicky - fermentovaná salsa - opravdu rychlý recept, super jako doplnění k salátu, ale klidně i na stůl na rodinnou oslavu. A druhý recept, který by se vám mohl hodit na nadcházející víkend: masové kuličky s červenou řepou a k nim nesmí chybět výborná mrkvová kaše.


Mějte krásný den,

Renča 🤍


19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ingredience Těsto 1 šálek mletých vlašských ořechů nebo mandlí 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce medu 1 lžička vanilkového extraktu Špetka soli Náplň 2 šálky tvarohu Med dle chuti 2 velká vajíčka 1 lži

bottom of page