top of page

Den číslo 19: Proč to vlastně celé děláme?

Krásný páteční den všem! Ke konci tohoto týdne by bylo dobré si zopakovat několik faktů, protože možná právě teď se vám honí myšlenky hlavou, jako: "Je to, co dělám, vůbec správné? Proč se tím vůbec takhle trápím?"

Není neobvyklé, že když se rozhodnete udělat pozitivní změnu ve svém životě, začnou se objevovat různé pochybnosti a snahy o sabotáž ze strany lidí kolem vás. Někteří z nich mohou být dokonce naštvaní na vaše rozhodnutí, protože vás budou vnímat jako hrozbu.

Vysvětlení je jednoduché. V postatě všichni víme, že nám cukr škodí. Všichni taky tušíme, že ho v dnešní době sníme zbytečně moc. Jenomže většina lidí je na něm závislá psychicky i fyzicky. Při pouhém pomyšlení na jeho vyřazení z jídelníčku jim běhá mráz po zádech. To je instinkt. Umím si představit, že kdybychom řekli, že omezíme arašídy nebo chipsy, tak by to takovou reakci zdaleka nevyvolalo.


Když budete odvážní a přestanete jíst cukr, tak ostatní ve Vás uvidí pouze svůj strach.


Budete jim totiž připomínat, že oni by taky chtěli skoncovat s cukrem, ale nedokážou to, a tak si jen svou zlost vybíjejí na ostatních.


Pokud takové okamžiky nastanou, tak tady máte pár hodících se odpovědí :)


Oni: Ale cukr je přírodní!

Vy: To jistě je. Stejně jako ropa a arzen.


Jak už jsem psala na začátku, náš organismus si poradí jen s velmi malým množstvím fruktózy - když jsme tu a tam narazili na malinu či ostružinu nebo zrovna potkáme úl. Ale lžíce nebo dokonce hrnky cukru v cereáliích, omáčkách nebo ve slaných pochutinách jsou pro naše tělo úplnou novinkou. A to dost nepřirozenou novinkou, proto si na ní náš organismus ještě nezvykl.


Trávicí soustava ani metabolismus se za posledních 130 000 let nezměnily, zato příjem cukru ano. Během 150 let se zvýšil z nula nula nic na 60 kg na osobu ročně.


Ano, jíst cukr je přirozené. Ale množství ve kterém ho přijímáme přirozené pro naše tělo opravdu není.


Oni: Vyřadit ovoce? To je k smíchu.

Vy: Ovoce obsahuje fruktózu. A fruktóza je prostě fruktóza, bez ohledu na to, v jaké podobě k nám přichází.


Celé ovoce obsahuje také vitaminy a jiné prospěšné látky. A vláknina s vodou v ovoci skutečně obsah cukru ředí. Musíme se však zamyslet:


  • ovoce obsahuje jen málo živin, které bychom nemohli získat i ze zeleniny

  • denně je náš organismus schopen strávit jen trochu fruktózy - tolik, kolik obsahují dva malé kousky ovoce. To byla obvyklá dávka v době před “vynálezem” cukru v 19. století. Pokud jste schopni eliminovat ostatní zdroje fruktózy (jako třeba všechny skryté cukry obsažené v omáčkách na těstoviny, v pečivu, atd,..), pak určitě nebude vadit, když ty dva kousky ovoce sníte.


Ale jíst každý den ovoce je taky zcela novodobá záležitost. Naši prarodiče nejedli čtyři kousky denně, jak se dnes radí nám. A ještě před dvaceti lety byl ovocný džus vzácnou pochoutkou, a ne něco, co bychom pili každý den co den.


Ovoce opravdu obsahuje hodně cukru a mělo by se konzumovat s rozumem.


Cukr je droga. Funguje na skoro stejném principu jako návykové látky. Výzkumy prokázaly, že krysy kterým dávali cukr, se staly nejen závislými, ale po jeho dočasném vysazení ho pak konzumovali ještě víc, stejně jako je to například s alkoholem.


Pro mnohé z nás je malé množství cukru jako něco nemožného, protože už pouhé ochutnání odstartuje chuť na další a na další.


Každá pravda prochází třemi fázemi. Nejprve se jí vysmívají. Pak ji agresivně vyvracejí. Nakonec ji uznají za samozřejmost.” - Arthur Schopenhauer


Například sklenice jablečného džusu obsahuje 8-12 lžiček cukru. Pokud cukr přijímáme v  tekuté podobě - jako je džus nebo limonáda - zasáhne fruktóza či glukóza játra rychleji. Rychlost, v jaké se s nimi játra budou muset vypořádat, vede k tomu, že se většina obsaženého cukru změní rovnou na tuk a zvýší tak rezistenci na inzulin. A tak pořád dál a dál.


Tak ještě jednou.. Schválně si spočítejte, kolik cukru denně konzumujete, nebo jste konzumovali..


  1. Na etiketě vyhledejte položku “cukry”.

  2. Toto číslo vydělte 4,2 a dostanete počet lžiček.

  3. U mléčných výrobků nezapomeňte odečíst 11 g na každý hrnek nebo 4,7 na 100 g,  což je laktóza. Pokud je porce třeba 1/2 hrnku, odečtete jenom 5,5 g.

  4. Údaj naopak vynásobte dvěma nebo třemi, pokud máte tendenci sníst toho víc. Prostě buďte realisti, děláte to pro sebe a pro svoje zdraví.


Spočítat cukr v ovoci není vůbec snadné, ale pro představu: jablko obsahuje 2-3 lžičky cukru (z čehož více než polovinu tvoří fruktóza, takže to odpovídá téměř 4,5 lžičkám cukru), banán obsahuje kolem 4 lžiček cukru.

A hrst rozinek nebo datlí? Cca 5-7 lžiček. Datle a rozinky obsahují téměř 70% cukru!


Souhrn:

sklenice ovocného džusu= 8 - 12 lžiček

porce kečupu= 1,2 lžičky

běžné musli= 4 - 8 lžiček (podle velikosti porce)

kelímek nízkotučného jogurtu= až 6 lžiček

porce konzervované omáčky na těstoviny= kolem 4 lžiček

ovocný muffin= až 11 lžiček


Víme, že:

z biologického hlediska jsme schopni si poradit pouze s množstvím cukru obsaženým ve dvou kouscích ovoce denně, tj. s 5-6 lžičkami.

 

Tak doufám, že jsem vás potěšila. Mějte příjemný den a víkend určitě využijte k nějaké procházce. A co říkáte na to, že dneska se pokusíme udělat s přehledem alespoň 11 000 kroků? Bude to prospěšné pro naše zdraví a pohodu!

19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ingredience Těsto 1 šálek mletých vlašských ořechů nebo mandlí 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce medu 1 lžička vanilkového extraktu Špetka soli Náplň 2 šálky tvarohu Med dle chuti 2 velká vajíčka 1 lži

bottom of page