top of page

Den číslo 7: Důležitost spánku a jeho vliv na zdraví

Den číslo 7! První týden naší cesty je za námi a jak se cítíte? Neděle nám přináší téma, které by nemělo chybět v žádném zdravém životním stylu: Důležitost spánku a jeho vliv na zdraví.

Spánek je jedním ze základních pilířů našeho zdraví. Je mimořádně důležitý, protože v průběhu spánku probíhá regenerace celého těla, a mozek je jedním z těch, který z toho prospívá nejvíce. Spánek můžeme přirovnat k "odrazové zdi" naší pohody a vitality. Když nám chybí spánek, tělo reaguje stresem, a často máme větší chuť na sladké.


Není neobvyklé, že nedostatek kvalitního spánku je častým problémem. Tato nedostatečná dávka spánku může negativně ovlivnit nejen naše celkové zdraví, ale také naši náladu a pracovní výkonnost.


Jsem přesvědčená, že spánek patří mezi základní pilíře zdravého života. Nejde pouze o to, kolik hodin spíme, ale také o kvalitu tohoto spánku. Důležité je dodržovat pravidelný spánkový režim a chránit se před rušivými vlivy, jako jsou světla a hluk, aby byl náš spánek co nejefektivnější pro regeneraci organismu.


Spánek má významný vliv na regeneraci buněk, posiluje imunitní systém a podporuje psychické zdraví. Ovlivňuje také hladinu hormonů, jako je kortizol, který může být spojen s řadou zdravotních problémů.


Pokud chceme udržet dobré zdraví a duševní pohodu, měli bychom dávat spánku zaslouženou pozornost. Můžeme začít tím, že si vytvoříme příjemné prostředí pro spánek, dodržujeme pravidelný spánkový režim a vyhýbáme se stimulujícím látkám jako kofein a alkohol.


Pro ty z vás, kteří pracují na směny, je zvlášť důležité zajistit si optimální podmínky pro spánek. Vytvoření zatemněného prostředí a klidného místa pro odpočinek může být klíčové. Pokud pracujete v noci a potřebujete spát během světlého dne, můžete použít závěsy, žaluzie nebo masku na oči, abyste si vytvořili iluzi nočního prostředí.

Neméně důležitým faktorem je také nastimulování prostředí, aby vaše tělo vědělo, že je čas spát. Zkuste snížit intenzitu světla, vypnout elektroniku a vytvořit ticho kolem sebe. To může pomoci vašemu tělu rozpoznat, že je čas se uklidnit a odpočinout si.


Spánek by měl být prioritou v našem životě, a může přinést mnoho výhod pro celkové zdraví i naši duševní pohodu.

Mám pro vás také několik dýchacích technik, které vám pomohou uvolnit se před spaním a zklidnit mysl:


Břišní dýchání - Lehněte si na záda a dejte si ruce na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem, cítíte-li, jak se vaše břicho zvedá. Poté pomalu vydechněte ústy a cítíte, jak se břicho snižuje. Opakujte několikrát.


4-7-8 dýchání - Zavřete ústa a nadechněte se nosem po dobu čtyř sekund. Poté zadržte dech po dobu sedmi sekund. Vydechněte ústy po dobu osmi sekund. Opakujte několikrát.


Nosič - Nadechněte se nosem a pak vydechněte polovinou dechu. Poté se nadechněte zbytkem a vydechněte. Pokračujte tímto způsobem, dokud nedýcháte pouze ústy.


Relaxační dýchání - Lehněte si na záda a zavřete oči. Nadechněte se hluboce nosem, cítíte-li, jak se vaše hrudník a břicho rozšiřují. Vydechněte ústy a cítíte, jak se vaše tělo uvolňuje. Opakujte několikrát.


Dýchání s vizualizací - V představě si představte krásné a uklidňující místo. Nadechněte se nosem a představte si, že vdechujete klid a uvolnění. Vydechněte ústy a představte si, že vydychujete napětí a stres. Opakujte několikrát.


Tyto dýchací techniky vám mohou pomoci uvolnit se a snížit úzkost a stres před spaním. Doporučuji vám nějakou techniku si vybrat a osvojit si ji do vaší rutiny před spaním.

 

Dnes mám pro vás recept na quiche se špenátem a houbami, tak ho určitě vyzkoušejte. Přeji vám krásnou neděli a nezapomeňte si užít procházku na čerstvém vzduchu! 🤍 R.

19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ingredience Těsto 1 šálek mletých vlašských ořechů nebo mandlí 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce medu 1 lžička vanilkového extraktu Špetka soli Náplň 2 šálky tvarohu Med dle chuti 2 velká vajíčka 1 lži

bottom of page