top of page

Taky už se těšíte na velikonoční svátky?

Velikonoce jsou, podobně jako Vánoce, svátkem, kdy si většina lidí dopřeje ve větší míře dobroty – beránka, mazanec, čokoládové zajíčky, nádivku, bramborový salát a hromady uzeného masa.

Někteří lidé mívají výčitky už jen při pomyšlení na svátky. O našem zdraví, kondici a o našich postavách ale naštěstí nerozhoduje několik svátečních dnů. Důležitý je styl každodenního chování po dobu celého roku.

Nemá smysl si cokoliv zakazovat, protože všichni víme, jak je to s tím zakázaným ovocem. Mnohem horší než kousek beránka, mazance nebo nádivky, je totiž stres při přemýšlení, jak si ubližujete, nebo jak jste to „zase” nezvládli.


Klid, nestresujte se

Pamatujte, že nic nemusí být na 100 %. Tedy, když z 80 % budeme pozitivně žít, jíst, myslet, chovat se, hýbat se a relaxovat, zbyde nám jen 20 % na stres a „uklouznutí”.

Pokud suma pozitivních faktorů tvoří z 80 % pozitivní část a 20 % tu část „stresovou”, pak budete žít v rovnováze, kvalitně a zdravě. To znamená: kvalitně jezte, pijte dostatek vody, choďte včas spát, hýbejte se, relaxujte. Když z těch 20 % zhřešíte, nic se nestane.


Stresem k tloustnutí

Stres vede k vyplavování hormonů, které v dřívějších dobách tělo využívalo k útěku před predátory. Dnes vyplavené hormony vedou k ukládání tuků, především toho břišního.

Tuk na břiše je tím nejnebezpečnějším možným místem. Hlavní příčinou nežádoucího břišního tuku je chronický stres, tj. nerovnováha kortizolu – stresového hormonu – v nadledvinkách.

Jak si Velikonoce opravdu užít?

  • ke každému jídlu si dejte velkou porci zeleniny, nejrůznějších semínek, případně celozrnných potravin. Díky tomu docílíte, že vám hladina krevního cukru nebude tolik kolísat, tím se nezatíží slinivka břišní a vy nebudete tloustnout

  • nezapomeňte se ani o Velikonocích hýbat, a to zejména po obědě nebo větším jídle. Podpoříte tím trávení a zabráníte nárůstu hmotnosti. Nejhorší je si po jídle sednout nebo lehnout, střeva se blokují a metabolismus ani trávení nefungují. Raději jděte na svižnou vycházku – je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Svižná chůze je totiž nejzdravější cvičení, které nezatěžuje klouby ani páteř

  • nezapomínejte na děti, nadílku jim poschovávejte po zahradě nebo někde v lese, ať se musejí proběhnout

  • na návštěvy nechoďte hladoví

  • naplánujte si klidně sladké snídaně, při kterých si bez výčitek pochutnáte na některých z vhodnějších sladkostí, například při pečení velikonočního beránka nahraďte alespoň část bílé mouky moukou celozrnnou. Nezapomeňte, že při použití celozrnné mouky je obvykle třeba o trochu zvýšit obsah tekutin.

  • místo bílého cukru můžete do receptu použít rýžový sirup, datlový sirup, med, stévii, nebo také rozinky a jiné sušené ovoce

  • kompotované ovoce do koláčů nahraďte mraženým, které není zatíženo cukrem

Pohodové Velikonoce všem,

Renča 🤍

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page