top of page
Renča Stehlíková specialsta na zdraví a výživu profilová fotografie
Podpis Renča Stehlíková

Zdravá výživa mě fascinovala už od dětství. Zřejmě to bylo dáno tím, že jsem od malička závodně plavala, a měla jsem příležitost vidět, jak strava ovlivňuje můj výkon. Začala jsem si uvědomovat, že strava má obrovský význam pro naše zdraví, energii, výkon a že je nesmírně propojená s tím, jak se budeme cítit.

Když jsem se později rozhodovala o své budoucí kariéře, bylo mi jasné, že chci působit v oblasti výživy a své zkušenosti předávat dál. Vystudovala jsem proto Vyšší odbornou školu zdravotnickou, obor Nutriční terapeut. 

Bohužel už během prvních měsíců studia jsem si uvědomila, že některé učební plány jsou založeny na vyvrácených a zastaralých datech. Byl to pro mě trochu šok, doufala jsem, že si své znalosti budu spíše prohlubovat.

 

Přesto mě to neodradilo. Naopak, vyhledávala jsem hlubší znalosti, sledovala nejnovější lékařské studie, zapojovala se do prestižních zahraničních kurzů a konferencí, a důkladně studovala publikace a články věnované zdravé výživě a nutriční terapii. Můj zájem o zdravý životní styl se tak proměnil v neustálou snahu pochopit a aplikovat nejmodernější a nejrelevantnější poznatky v tomto oboru.

Jedním z nejdůležitějších poznatků, které jsem v té době získala je, že tak často skloňované onemocnění jako je diabetes II. typu lze v některých případech zvrátit změnou životního stylu a stravy. Nicméně pokud se lidé vrátí k původnímu nezdravému životnímu stylu a stravě, nemoc se může vrátit. Příklady jako tenhle ve mně zapálily touhu pomáhat lidem léčit se z některých nemocí i bez použití léků, které mohou mít vedlejší účinky a nemusí vždy vést k trvalému uzdravení.

 

Uvědomuji si, že léky jsou v některých případech nezbytné a efektivní, ale také sebou nesou možná rizika. Zároveň jsem si jistá, že strava a celkově zdravý životní styl vedou ke stavu, že v mnoha situacích tyto léky nemusí být potřeba.

 

Proto se snažím vzdělávat lidi o správné výživě a celkově zdravém životním stylu, protože na zdraví musíme nahlížet komplexně, celostně.

Můj manžel byl klíčovou postavou, která mě utvrdila v mém rozhodnutí. Byla mu diagnostikována brániční kýla a bohužel i Barrettův jícen, což je prekancerózní stav. U tohoto onemocnění dochází k úniku obsahu žaludku do jícnu, což vede k postupnému rozleptávání sliznice. Manžel se dostal do fáze, kdy v něm žádné jídlo nezůstávalo a lékaři mu doporučili radikální operaci a doživotní léčbu. Díky změně životního stylu však již několik let funguje bez operace, běhá po horách a společně s lékařem řeší postupné snižování dávek léků.

Jsem přesvědčená, že prevence je tou nejjednodušší cestou ke zdraví. Věřím, že žít zdravě, jíst zdravě a minimalizovat rizika je dostupné pro každého, a to není zas až taková věda. A já jsem tady, abych vám pomohla tuto cestu najít a následovat. 

S láskou,

bottom of page