top of page

Jak naučit děti zdravě jíst

Můžeme své děti obviňovat a poučovat o tom, co je zdravé a co ne. Jenže podobně jako my dospělí, už i děti vědí, že jablko jim prospívá a po běžných supermarketových koláčcích jim bude jenom špatně. Tedy samozřejmě ne hned. Nejdříve je dávka cukru pěně rozproudí, dodá okamžitou energii, ale vystřízlivění přijde později, v podobě tukových zásob na těle, následně i v podobě nemocí, nízkého sebevědomí a psychických potíží.

Proč jsem napsala běžných koláčcích? Protože i koláček jde doma upéct lépe a užít si ho občas jako dezertu. Tip pro pečení sladkého s dětmi najdete na konci článku.


Když jsou děti obézní, nebo mají nadváhu?


Nemá smysl je obviňovat a teoretizovat. Zamyslete se, jak nám dospělím “pomůže”, když nás bude někdo ujišťovat, že vypadáme špatně a do toho nám bude přednášet pouze o mrkvích a salátech. Naprostá většina z nás chce být zdravá a v kondici. Ne každý však má dostatek znalostí, možností a sil zvládat nástrahy výrobců nezdravostí, které už jsou opravdu všude kolem nás a našich dětí. Každý nemáme stejné genetické dispozice, nebo rodiče, kteří mají čas, prostor a znalosti řešit zdravou stravu. Ale co potřebují všichni, kdo má nějaké obtíže, je empatie a podpora. A u dětí to platí trojnásob!

Jako češi dlouhodobě patříme k nejobéznějším národům, v rámci českého řešení pandemie se situace a to nejen u dětí, ještě zhoršila. Místo toho, aby jsme podporovali zdraví našich dětí, tak se zde naordinovali restrikce, které omezily pohyb a běžný zdravý život. Zavřeli se všechna dětská hřiště, sportoviště i kroužky. A jaký je výsledek? Některé děti za rok pandemie přibraly desítky kilogramů a důsledky si ponesou dalších pár let.

Jak naučit děti zdravě jíst?


Fyzické zdraví, pocit pohody i schopnost převzít zodpovědnost a kontrolovat své chování závisejí na svobodě, kterou máme. V případě, že budeme dětem nabízet skutečné jídlo (tedy potraviny, které prošly co nejkratším průmyslovým procesem), můžeme nechat děti sami rozhodovat o tom, co a v jaké míře budou jíst. Místo nařizování, rozhodování a teoretizování doporučuji se soustředit na vytváření příležitostí, jíst co nejlépe a všechny aktivně zapojit.


Základy, které můžeme dětem předat


1. Jděte dětem příkladem

Nejlepší podmínky mají děti, které se narodí do zdravé, sportující a zdravě se stravující rodiny, protože pro ty už je to všechno automatické a proto se k vám rodičům přidají.

V případě, že zdravou stravu a celkově zdravý životní styl do svého života chcete zařadit až nyní, kdy už jsou děti větší, doporučuji, vzít si to jako společný projekt. Starším dětem můžete vysvětlit proč to všechno děláte a jak vám to prospěje. Mladší děti stačí nadchnout, inspirovat vším, co vy sami budete dělat s radostí. Dejte pozor na to, abyste dětem nepřipravili striktní plán, ale spíše je zapojte a společně plánujte. Dejte jim vybrat ze zdravých receptů, zajeďte s nimi na farmu a potom se zapojte do přípravy jídla.


2. Vytvořte zdravý domov

Většina dětí se nejčastěji stravuje doma a jídlo domů nakupují rodiče. Je tedy na nás dospělých, co budeme doma dětem nabízet. Takové to toxické stravování, jako jsou různé bonbony a kupované koblihy, je všude venku kolem nás. Jestliže přecházíte na zdravou výživu nakupujte jen to skutečné jídlo.


A až uděláte pořádek v kuchyni, vytřídíte nezdravosti a zajistíte dostatek skutečných potravin, stačí s nadšením začít zdravě vařit a vydržet, než se k vám začnou hladové děti přidávat.


3. Vaření doma

Když už se děti potýkají s obezitou, nebo nadváhou a potřebují zhubnout, tak jim nepomůže nastolení tvrdého režimu, kdy je nutíme cvičit, běhat, chodit na kroužky, které nemají rády, dát jim salát a absolutní zákaz sladkostí. Neučme je, že jídlo je o odříkání a utrpení!

Ukažme jim, že jídlo je skvělou příležitostí, jak pečovat o své tělo a zároveň je požitkem i součástí mnoha oslav a setkání. I sladkosti k životu patří. Jen je důležité vybírat kvalitní a užívat si jich s mírou. V rodinách s dětmi doporučuji připravovat koláče i dezerty, protože ty co připravíme doma budou rozhodně kvalitnější, než ty kupované, které prošly dalším průmyslovým zpracováním.


Tip: Postupně ubírejte cukr a slaďte přirozeně sladkým ovocem, jako jsou například hrozinky (když je předem namočíte a nasekáte, tak budou více sladit), nebo banán. Klasickou pšeničnou mouku můžete alespoň z části nahradit žitnou moukou a dezerty zahušťujte chia semínky.

88 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page