Můžeme naše děti poučovat a obviňovat kvůli jejich stravovacím návykům, ale pravda je, že stejně jako my dospělí, i děti už vědí, co je zdravé a co ne. Vědí, že jablko je prospěšné a běžné supermarketové koláče jim mohou uškodit. Nejprve po sladkém stoupne hladina cukru v krvi, která je pěkně rozproudí a dodá okamžitou energii. Ale to vystřízlivění přijde později - v podobě tukových zásob, nemocí, nízkého sebevědomí a psychických potíží.
Proč říkám běžné koláče? Protože koláče se dají doma upéct zdravěji a užít si je jako občasný dezert. Tip na pečení sladkostí s dětmi najdete na konci článku.
Co dělat, když jsou děti obézní nebo mají nadváhu?
Obviňování a teoretizování nepomůže. Zamyslete se, jak by nám dospělým pomohlo, kdyby nás někdo neustále kritizoval a nutil nás jíst jen mrkve a saláty. Většina z nás chce být zdravá a fit, ale ne každý má dostatek znalostí, možností a sil zvládat nástrahy nezdravých potravin. Každý z nás nemá stejné genetické dispozice ani rodiče, kteří mají čas, prostor a znalosti pro zdravou výživu. Co ale všichni potřebujeme, je empatie a podpora. A u dětí to platí dvojnásob!
Jako Češi dlouhodobě patříme k nejobéznějším národům. Situace se během pandemie zhoršila, zejména u dětí. Namísto podpory zdraví jsme zavedli restrikce, které omezily pohyb a běžný život. Dětská hřiště, sportoviště a kroužky byly zavřené. Výsledkem je, že některé děti během pandemie přibraly desítky kilogramů a důsledky si ponesou ještě dlouho.
Jak naučit děti zdravě jíst?
Fyzické zdraví, pocit pohody a schopnost převzít zodpovědnost za své chování závisí na svobodě, kterou máme. Pokud dětem nabídneme skutečné jídlo (tedy potraviny, které prošly co nejkratším průmyslovým procesem), můžeme je nechat rozhodovat o tom, co a v jaké míře budou jíst. Namísto nařizování a teoretizování se zaměřte na vytváření příležitostí, jezte co nejlépe a všechny aktivně zapojte.
Základy, které můžeme dětem předat
1. Jděte dětem příkladem
Děti, které se narodí do zdravé, sportující a zdravě se stravující rodiny, mají nejlepší podmínky, protože je to pro ně automatické. Pokud chcete zdravou stravu a životní styl zařadit až nyní, kdy jsou děti větší, vezměte to jako společný projekt. Starším dětem vysvětlete, proč to děláte a jak vám to prospěje. Mladší děti inspirujte tím, co sami děláte s radostí. Nepřipravujte striktní plán, ale zapojte je a společně plánujte. Dejte jim vybrat ze zdravých receptů, zajeďte s nimi na farmu a zapojte je do přípravy jídla.
2. Vytvořte zdravý domov
Většina dětí jí nejčastěji doma a jídlo domů nakupují rodiče. Je tedy na nás, co budeme dětem doma nabízet. Omezte toxické potraviny, jako jsou bonbony a kupované koblihy. Nakupujte skutečné jídlo. Až uděláte pořádek v kuchyni, vytřídíte nezdravé potraviny a zajistíte dostatek skutečných potravin, začněte zdravě vařit. Vydržte, než se k vám hladové děti přidají.
3. Vaření doma
Pokud děti bojují s obezitou nebo nadváhou, tvrdý režim nepomůže. Nenutili byste dospělého jíst jen saláty a cvičit, aniž byste mu vysvětlili, proč to děláte. Neučme děti, že jídlo je o odříkání a utrpení. Ukažme jim, že jídlo je příležitost, jak pečovat o své tělo, a zároveň požitkem i součástí oslav a setkání. I sladkosti patří do života, ale vybírejte kvalitní a užívejte si je s mírou. Připravujte koláče a dezerty doma, budou kvalitnější než kupované.
Tip: Postupně snižujte množství cukru a slaďte přirozeně sladkým ovocem, jako jsou hrozinky nebo banán. Klasickou pšeničnou mouku můžete alespoň částečně nahradit žitnou moukou a dezerty zahušťujte chia semínky.
______________________
Pro tipy na recepty mrkněte na můj cookbook.
コメント