top of page

Proč se přejídáme?

Aktualizováno: 20. 7. 2023


Přejídání se stává stále častějším problémem v naší společnosti a existuje několik důvodů, proč se k tomuto chování uchylujeme.


Jedním z hlavních faktorů je to, že potravinářský průmysl cíleně hledá tu nejlepší kombinaci cukru, tuku, soli, dochucovadel a křupavé konzistence, která zajistí závislost na jejich produktech.

Cukr, sůl a tuk jsou tři hlavní složky, které ovlivňují naši chuť k jídlu. Potravinářský průmysl tuto skladbu cíleně upravuje, aby byly potraviny co nejchutnější a aby lidé toužili po dalších dávkách.


Dochucovadla jsou dalším faktorem, který potravinářský průmysl využívá k vytvoření závislosti na potravinách. Mnoho potravin obsahuje chemická dochucovadla, která zvyšují chuť a vyvolávají touhu po více. Kromě toho, vědci z potravinářského průmyslu se snaží najít nové způsoby, jak vytvořit potraviny, které jsou co nejchutnější a nejvíce návykové. Přestože ne každý konzument chipsů podlehne závislosti, tak narůstá počet lidí, kteří spoustu let bojují s jídlem a se strachem z něj.

Konzistence jídla také hraje důležitou roli v naší chuti k jídlu. Potravinářský průmysl využívá technologie, aby vytvořil potraviny s křupavou konzistencí, které jsou atraktivní pro naše chuťové pohárky.


Dalším důvodem, proč se lidé přejídají, je to, že potraviny jsou dostupné po celý den a všude kolem nás. Reklamy na jídlo jsou v televizi, na internetu, na billboardech a na autobusových zastávkách. Tyto reklamy často vykreslují jídlo jako něco, co je nezbytné pro naši spokojenost a štěstí. Navíc, potravinářský průmysl také využívá psychologické triky k tomu, aby lidi kupovali více potravin než potřebují. Například, velké balení potravin jsou často levnější, což vede lidi k tomu, aby si koupili větší množství, než skutečně potřebují.


Je třeba si uvědomit, že přejídání má negativní dopad na naše zdraví a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka a srdeční choroby.


Přejídání se samozřejmě může mít další důvody. Někteří z nás jídlem mohou řešit své jiné potíže, někteří se nedokáží zklidnit a věnovat jídlu čas a pak i prostor na dostatečné uvolnění hormonů sytosti.


Jak vyřešit závislost na jídle a přejídání?


  • Jezte kvalitní základní potraviny a jídla z nich připravená.

  • Jezte v pohodě - jen když má tělo čas na vyloučení hormonů sytosti, tak pozná, kdy má dost.

  • Co nejvíce si vařte sami - Jen tak máte plnou kontrolu nad tím, co jíte. Vaření ze základních potravin nemusí být náročné na znalosti, ani čas. A pro děti? Vařte jim to samé. Zdravé jídlo musí mít doslova na dosah ruky. Děti se nás snaží napodobit, tak jim jděte příkladem.

  • Dopřávejte si prospěšné přiměřené navýšení dopaminu dostatkem spánku, pohybem a pobytem na slunci.


Závěrem

Je důležité se naučit rozpoznávat a odolávat trikům potravinářského průmyslu a dbát na to, aby naše jídelníčky byly vyvážené a zahrnovaly dostatek zdravých potravin.

Přejídání se často stává v důsledku cíleného úsilí potravinářského průmyslu, který vytvořil potraviny, které jsou snadno dostupné a které jsou propagovány jako nezbytné pro naši spokojenost a štěstí. Je důležité si uvědomit, že mnoho z těchto potravin má negativní dopad na naše zdraví a je nutné se naučit rozpoznávat a odolávat trikům potravinářského průmyslu.
49 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page