top of page

Fermentovaná salsa

Fermentace, starověká metoda pro prodloužení trvanlivosti potravin, může také zásadním způsobem obohatit chuť a prospět vaší střevní mikroflóře.

Fermentace pro zdraví

Během fermentace se cukry v potravině proměňují na buňky energie a současně vzniká kyselina mléčná. Ta nejenže produkuje trávicí enzymy, ale také podporuje zdravou střevní mikroflóru a pomáhá snižovat obsah cukru v jídle.


Pokud ještě nemáte fermentovanou salsu na svém gastronomickém radaru, měli byste ji začít zvažovat. Má výraznou chuť, která se může vyvinout do pikantního zážitku, a lehkou štiplavost, která ji odlišuje od klasické, čerstvé salsy.


Proč zvolit fermentovanou salsu?

Začněme chutí. Stejně jako u dušení nebo pomalého vaření, i u fermentace se chuť rozvíjí s časem. Tato metoda vyžaduje trpělivost, ale výsledná chuť bude stát za to.


Existuje několik způsobů, jak si připravit fermentovanou salsu. Základem je kombinace zeleniny a soli, následovaná několika denní fermentace mimo přímé sluneční světlo při pokojové teplotě. Klíčové je ochutnávat salsu během procesu, protože délka fermentace ovlivňuje její chuť. Salsa bude hotová, až budete spokojeni s jejím aroma a chutí.


Recept na jednoduchou fementovanou salsu


Ingredience


 • 5 rajčat

 • 1 cibule

 • 4 stroužky česneku (volitelně)

 • Chilli paprička (pro milovníky ostré chuti)

 • 3 hrsti nasekaného koriandru

 • Šťáva z limetky

 • 2 lžičky soli


Postup


 1. Sklenici opláchněte horkou vodou.

 2. Rajčata omyjte a nakrájejte na stejné kousky. Poté dejte do mísy.

 3. Oloupejte česnek a cibuli a nasekejte je na jemno. Pokud přidáváte chilli papričku, tak ji také nasekejte. Vše přidejte k rajčatům a přidejte nasekaný koriandr. Vše pořádně promíchejte.

 4. Nakonec směs posolte a znovu promíchejte. (já se držím pravidla 3% soli z celkové váhy použité zeleniny)

 5. Připravenou salsu dejte do sklenice a lžící ji pečlivě utlačte, aby byla ve vlastní šťávě. Tím zajistíte, že všechny ingredience zůstanou pod povrchem nálevu.

 6. Sklenici nechte fermentovat minimálně 48 hodin při pokojové teplotě, mimo přímé sluneční světlo. Po této době uložte salsu do lednice, kde se fermentace zpomalí, a můžete si ji užívat několik týdnů. Nicméně, zpravidla tato lahodná pochoutka nevydrží dlouho, protože ji jednoduše sníte rychleji, než si dokážete představit. 😉


Dobrou chuť!41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page