top of page

Kortizol je prospěšný, když potkáte mamuta

Kortizol je prospěšný v situacích, kdy se potýkáte s náročným úkolem, výzvou nebo ohrožením, které je třeba zvládnout, jako když potkáte mamuta.

Problém nastává, když jsme ve stresu od ranního budíčku do večerního padnutí do postele. Tehdy se hladina kortizolu dlouhodobě udržuje nepřiměřeně vysoko. Chronicky zvýšená hladina kortizolu je spojená s depresemi, přibýváním na váze, úzkostmi a vysokým krevním tlakem.


Chronický stres může způsobit některé nemoci a téměř všechna onemocnění zhoršuje. Potlačuje imunitní systém, zúžuje cévy a podporuje vznik inzulinové rezistence, což zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky II. typu, nadváhy a obezity.

Chronický stres je epidemií moderní společnosti, kde se často upřednostňuje rychlost před zdravím. Mnoho lidí si myslí, že místo jídla je lepší rychle vypít koktejly živin, které ušetří čas, umožní nacpat více do programu a pracovat ještě rychleji. Tělo může nějakou dobu vydržet i přetížení, ale je jen otázkou času, kdy se chronický stres přetaví v psychické i fyzické zdravotní potíže, které nás zasáhnou.


Základní reakcí těla při stresu je uvolnění stresových hormonů, které mají zajistit zvládnutí krizové situace. Hlavním stresovým hormonem v těle je kortizol, který se spouští při reakci na nebezpečí ve stylu „útěk nebo boj“. Kortizol je prospěšný, když například potřebujete zvládnout úkol, výzvu nebo ohrožení. V danou chvíli kortizol také prospívá imunitnímu systému, reguluje zpracování živin a zapojuje se do léčby zánětu. Problém nastává, když se stresové situace opakují, nebo jsme v nich dokonce celý den a hladina kortizolu se dlouhodobě udržuje příliš vysoko.


Chronicky vysoká hladina kortizolu je spojena s depresí, přibýváním na váze, úzkostmi a vysokým krevním tlakem.


Kortizol ovlivňuje tělo následovně:

  • Podporuje rozklad svalových vláken a uvolňování aminokyselin, které se pak mohou přeměňovat na glukózu, což zvyšuje hladiny krevního cukru.

  • Mobilizuje mastné kyseliny z tukových zásob, které se využívají jako zdroj energie.

  • Zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci a podporuje tak zvýšený přísun kyslíku do svalů a mozku.

  • Ovlivňuje imunitní systém a zánětlivé procesy v těle. Kortizol je znám jako přirozený protizánětlivý hormon, který pomáhá regulovat imunitní odpověď těla. Při zvýšené úrovni kortizolu v těle dochází k potlačení zánětlivých procesů, což může být prospěšné v případě akutních zánětů. Nicméně, když je kortizol v těle přítomen vysoké množství po delší dobu, může to vést k potlačení imunitního systému a zvýšení náchylnosti k infekcím. Kromě toho může zvýšená hladina kortizolu v těle vést k dalším negativním účinkům, jako je například zvýšené riziko osteoporózy, zvýšené riziko srdečních onemocnění a cukrovky.

Pokud chcete zvládnout stres, je důležité najít pohodu, ale ne v podobě piva a lenošení, což může vést k otupělosti a zlenivění. Nejlepší způsob, jak se vyrovnat s chronickým stresem, je najít rovnováhu mezi aktivitami a odpočinkem. Doporučuje se trávit čas venku v přírodě, poslouchat oblíbenou hudbu, věnovat se zvířatům, smát se a cvičit pohodově. Je důležité být opatrný, aby pohyb nebyl příliš vyčerpávající a nestresoval vás, protože každý má jiné limity.

Sprchování a otužování také mohou pomoci - studená sprcha pomůže probrat se do nového dne, zatímco teplá voda vám pomůže uklidnit se večer.

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page