top of page

Nadváha a obezita ze stresu

rencastehlikova

Mnoho lidí, kteří nějakým způsobem řeší svou váhu, vidí v jídle nepřítele. Bojují se sebou o každé sousto, při zahlédnutí dezertu se jim zrychlí tep a v hlavě se rozjede kalkulačka, kolik hodin bude třeba za ten kousek dortu běhat ve fitku. Jenže po stresu z vyhladovění dietou nebo neustálého přepočítávání kalorií a živin letí kila nahoru.

Proč? Když zažíváme stres, naše nadledvinky vytvářejí hormony adrenalin a kortizol. Říkáme jim “stresové hormony”. Pomáhají nám být ve střehu, rychle jednat a zachránit se z nebezpečné situace. Jako například, když pračlověk potkal mamuta, tak ho musel buď přeprat, a nebo mu utéct. Byl krátkodobě ve stresu.


Adrenalin aktivuje hlavní tělesné orgány na vyšší výkon a kortizol zajišťuje, aby pro ně byl dostatek energie. Tato dodatečná energie se k našim orgánům dostane krví v podobě zvýšené hladiny cukru (glukózy). K nim se pak přidají cukry z koblihy a všechny se pěkně uloží v podobě tuků na břiše.


Pokud se stres dlouhodobě opakuje, tzn. že je chronicky zvýšená hladina cukru v krvi a tím si budujeme inzulinovou rezistenci. Ukládá se nám tuk a vytváří se zánětlivé prostředí. Z dlouhodobého pohledu vznikají chronické nemoci.


A jak můžeme přirozeně snižovat hladinu kortizolu?

✔️ zdravým jídlem

✔️ pravidelným pohybem

✔️ smíchem

🤍 R.



 
 
 

Comments


  • Instagram
  • Facebook
  • TikTok

Přihlásit se k odběru článků z blogu

Díky za přihlášení

Renča Stehlíková, DiS. - specialista na zdraví a výživu

 

© 2024 by Michal Stehlik

bottom of page