top of page

Práce na směny a hubnutí. Jak na to?

Práce na směny představuje sama o sobě zvýšenou zátěž pro náš organismus. Když k tomu přidáme ještě nepravidelné jídlo v průběhu dne a noci, může to situaci ještě zhoršit. Ve skutečnosti naše tělo nepotřebuje nepřetržitý přísun energie a živin. Většina z nás může vydržet několik hodin, a dokonce i několik dní, bez jídla. Neustálé podávání jídla je spíše zlozvyk než nutná výživová potřeba.

Zdravotní sestra na noční směně

Vliv inzulinu a nočního odpočinku

Během nočního půstu klesá hladina inzulinu v krvi, což umožňuje aktivaci enzymů rozkládajících tuky z našich tukových zásob a zlepšuje citlivost vůči inzulinu. Každý kousek jídla spouští metabolické reakce v těle, což vede k uvolňování inzulinu. Čím více sacharidů obsahuje, tím více inzulinu se uvolní.


Inzulinová rezistence a stravovací návyky

Inzulinová rezistence je stav, kdy jsou buňky těla méně citlivé na inzulin, což je hormon, který pomáhá buňkám přijímat cukr (glukózu) z krve a využívat ji jako energii. Když jsou buňky rezistentní vůči inzulinu, tělo reaguje tím, že produkuje více inzulinu, aby kompenzovalo tento nedostatek citlivosti. Tento stav může vést k nadměrnému ukládání tuků v tukové tkáni, i když člověk nejí, protože inzulin je také zodpovědný za ukládání tuků do těla.


Takže i při absenci příjmu potravy může tělo ukládat tuky, pokud trpí inzulinovou rezistencí.

Zvládání nočních směn a stravování

Navrhuji jíst během směn převážně ve dne a omezit příjem potravy při práci v nočních hodinách. Ideální je dodržovat tři hlavní jídla - snídaně, oběd a večeře. Stejný režim lze aplikovat i při práci na noční směny, avšak časy jídel je třeba přizpůsobit podle individuálních potřeb a hladu.


Snídaně po návratu z noční směny by měla být výživná, ale lehce stravitelná, aby podpořila kvalitní spánek. Můžete si vybrat mezi sladkou variantou, jako je ovesná kaše, nebo slanou variantou, jako jsou husté polévky s bílkovinovým přídavkem, tím mám na mysli: sýr, zakysaná smetana,kokosové mléko, polévka z vývaru, nebo třeba hrst semínek. Oběd si dejte po vyspání se a večeři si dopřejte krátce před odchodem na noční směnu.


Samozřejmě, existují výjimky, jako jsou diabetici 1. stupně, kteří musí svůj stravovací režim upravit podle aplikace inzulinu. V takových případech je nezbytné situaci řešit individuálně.


Zajištění kvalitního spánku

Zajištění kvalitního spánku je klíčové, zvláště při práci na směny, která může narušit nejen váš stravovací režim, ale i spánkový harmonogram. Nedostatek kvalitního spánku může narušit produkci hormonů ovlivňujících pocit sytosti a hladu, což může vést k přejídání se.


Jak tedy nastavit správný spánkový režim při práci na směny? Doporučuji hledat stabilní systém i při nepravidelné práci. Při denní směně není problém, ale při odpoledních a nočních je nejlepší jít spát co nejdříve po dokončení směny. Před spaním se vyhněte stimulům, ztlumte světla a minimalizujte používání elektroniky.

Dohodněte se s rodinou na harmonogramu a zajistěte si klidné a temné prostředí v ložnici. Takový přístup může podpořit kvalitní a regenerační spánek, což je zásadní pro vaše zdraví a pohodu.191 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page