top of page

Proč omezit vysoce průmyslově zpracované produkty?

Aktualizováno: 30. 6.

V tomto článku se podíváme na to, proč je dobré omezit vysoce průmyslově zpracované potraviny a jak nám to pomůže cítit se lépe. Možná si říkáte, že je to téma, které jste už slyšeli, ale pojďme se na to podívat z trochu jiného úhlu.

Co jsou vysoce průmyslově zpracované potraviny?

Vysoce průmyslově zpracované potraviny jsou produkty, které prošly mnoha výrobními procesy a obsahují různé přidané látky jako cukry, tuky, konzervanty a umělé přísady. Typickými příklady jsou slané snacky, sladkosti, limonády nebo některé druhy pečiva. Možná jsou rychlé a snadné na přípravu, ale co nám skutečně přinášejí?


Proč nejsou zdravé?

Představte si, že byste se každý den krmili pouze sušenkami. Chutnají skvěle, ale jak by se vaše tělo cítilo po týdnu? Tyto potraviny mají často vysoký obsah kalorií, ale málo živin. Dodají vám spoustu energie, ale málo toho, co vaše tělo skutečně potřebuje – vitamíny, minerály a další důležité látky. Pravidelná konzumace těchto potravin může vést k různým zdravotním problémům, jako je obezita, srdeční choroby, cukrovka a další.


Jak to ovlivňuje náš mikrobiom?

Představte si, že náš mikrobiom je jako krásná živá zahrádka, kde převažují ty dobré mikroorganismy. Tato zahrádka hraje klíčovou roli v našem zdraví, od trávení až po imunitu. Vysoce průmyslově zpracované potraviny tuto zahrádku poškozují, což vede k různým zdravotním problémům. Proto je důležité dbát na rovnováhu a konzumovat potraviny, které tuto zahrádku udržují zdravou a prosperující.


Co jíst místo toho?

Omezit příjem vysoce průmyslově zpracovaných potravin neznamená, že si už nikdy nedáte oblíbené snacky. Znamená to zaměřit se více na celé, nezpracované potraviny. Představte si talíř plný čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů, semínek, masa a vajec. Tyto potraviny jsou jako superhrdinové ve vašem jídelníčku, plné živin a vlákniny, které jsou pro naše tělo velmi prospěšné.


Příklady zdravějších variant

  • Kvašená jídla: Kimchi, kysané zelí – skvělá pro váš mikrobiom

  • Konzervované luštěniny: Levný a snadný zdroj bílkovin a vlákniny

  • Předvařená zrna: Quinoa, hnědá rýže – snadné na přípravu a plné živin

  • Celozrnné těstoviny: Chutná alternativa ke klasickým těstovinám

  • Fermentované bílkoviny: Tempeh – skvělá volba pro vegetariány a vegany


Dobrá zpráva: Existují jednoduché swapy

Nemusíte se vzdát všech svých oblíbených potravin. Existují jednoduché způsoby, jak vyměnit nezdravé potraviny za zdravější varianty. Například, místo "dietního" jogurtu se stabilizátory a sladidly, si dejte plnotučná bílý jogurt a přidejte do něj čerstvé ovoce, ořechy nebo semínka. Pro váš mikrobiom je to nesrovnatelně lepší než jogurt plný cukru. Víte, že jeden slazený jogurt může obsahovat až 5 kostek cukru?


Pamatujte, že cílem je udržitelný a zdravý životní styl. Nejde o to, se jednou provždy vzdát všech dobrot, ale najít rovnováhu a konzumovat potraviny, které našemu tělu prospívají. Užijte si každý den a dejte svému tělu to nejlepší!

84 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page