top of page

Přerušovaný půst - intermittent fasting

Aktualizováno: 20. 12. 2023

Přerušovaný půst je stravovací vzorec, kdy se střídají období půstu a období jídla.

Nespecifikuje, které potraviny byste měli jíst, ale KDY byste je měli jíst. Kalorický příjem se u přerušovaného půstu nemění.


Běžné vzorce přerušovaného půstu

16/8

16 hodin půstu a 8 hodin okno pro jídlo – zahrnuje nejčastěji vynechání snídaně a omezení denní doby jídla na 8 hodin, například 11-19 hodin. Poté se 16 hodin postíte.

14/10

14 hodin půstu a 10 hodin okno pro jídlo – zahrnuje nejčastěji vynechání snídaně a omezení denní doby jídla na 10 hodin, například 9-19 hodin. Poté se 14 hodin postíte.


18/6

18 hodin půstu a 6 hodin okno pro jídlo. Například od 12:00 do 18:00 jídlo a od 18:00 do 12:00 půst.


Eat - stop - eat

Přerušení stravování na celý jeden den, například od večeře jednoho dne do večeře následujícího dne. Většina lidí praktikuje tento vzorec jednou týdně.


Tento vzorec se snaží využít některé z přínosů dlouhodobého půstu, jako jsou změny v hladinách hormonů, buněčná oprava a podpora metabolismu.

Na co je třeba dbát během půstu

Během období půstu je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Díky tomu překonáme zároveň možnou únavu. Pijte vodu a neslazený čaj. Kávoholici si mohou dát i kávu, ale bez cukru a bez mléka.


Co se děje v těle při půstu

Když začnete s přerušovaným půstem, ve vašem těle se děje několik věcí na buněčné a molekulární úrovni.

Vaše tělo například upravuje hladiny hormonů, aby byl uložený tělesný tuk dostupnější.

Vaše buňky také zahajují důležité opravné procesy a mění expresi genů.

Zde jsou některé změny, ke kterým dochází ve vašem těle, když se postíte:

  • Lidský růstový hormon: Hladiny růstového hormonu raketově rostou a zvyšují se až 5x. To má přínos pro ztrátu tuku a nárůst svalové hmoty.

  • Inzulin: Zlepšuje se citlivost na inzulin a hladina inzulinu dramaticky klesá. Nižší hladina inzulinu činí uložený tělesný tuk dostupnější.

  • Buněčná oprava: Když jsou vaše buňky nalačno, mají čas a prostor na zahájení procesů buněčné opravy. To zahrnuje autofagii, kdy buňky tráví a odstraňují staré a nefunkční proteiny, které se hromadí uvnitř buněk.

  • Genová exprese: Dochází ke změnám ve funkci genů souvisejících s dlouhověkostí a ochranou proti nemocem.

  • Zvyšuje uvolňování hormonu noradrenalinu, spalujícího tuky. Díky těmto změnám v hormonech může krátkodobý půst zvýšit rychlost metabolismu o 3,6–14 %.

Změny hladin hormonů, funkce buněk a genové exprese jsou zodpovědné za zdravotní přínosy přerušovaného půstu.

Výhody pro tělo i mozek

Tento vzorec může mít mnoho výhod pro vaše tělo i mozek. Pomáhá při redukci váhy, léčbě cukrovky II. typu, při vysokých hladinách triacylglycerolů, LDL cholesterolu a chronickém zánětu. Může vám také pomoci žít déle.

Půst byl praxí během celé lidské evoluce. Starověcí lovci a sběrači neměli celoročně k dispozici supermarkety, ledničky ani potraviny. Někdy nemohli najít nic k jídlu.

V důsledku toho se lidé vyvinuli tak, aby byli schopni fungovat bez jídla po delší dobu.

Ve skutečnosti je půst přirozenější, než jíst 3–4 (nebo i více) jídel denně.


Jak často držet přerušovaný půst?

To, jak často přerušovaný půst zařadíme, je zcela individuální. Můžeme se takto stravovat dlouhodobě, ale i zařazení 1–2 x týdně má své opodstatnění a je zcela v pořádku.


Neznamená to ale, že je půst vhodný pro každého. Obecně se nehodí pro jedince trpící podváhou, v těhotenství, při kojení nebo pro děti ve vývoji. Nemocní a starší lidé by jakékoliv zásadnější omezení stravy měli vždy konzultovat s nutričním terapeutem.

344 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page